06/12/2024

koncepcja wystawy: Bartek Walczak, Margareta Ohnsorge, Jakub Straszewski

Galeria sąsiedzka

Dobry sąsiad — co to właściwie znaczy? Wystawa prezentuje zdjęcia zaangażowanych mieszkańców i mieszkanek Głównej, którzy dbają o to, aby w dzielnicy żyło się lepiej. Autorką fotografii jest Ula Jocz.
Ekspozycja składa się z 22 portretów sąsiadów i sąsiadek, które działają na rzecz dzielnicy. Na zdjęciach znajdują się m.in. członkowie Kołorkingu ogrodniczego i Rady Osiedla, działaczki Klubu seniora, wolontariuszki, założycielki Biblioteki Sąsiedzkiej oraz osoby, które zrealizowały na Głównej własne inicjatywy oddolne. Wernisaż wystawy odbył się w Mikołajki i połączony był z kiermaszem rękodzieła oraz DJ setem Magdaleny Sikorskiej. Ekspozycję można oglądać w godzinach otwarcia Fyrtla Główna.  
07/06/2024

koncepcja wystawy: Maciej Szymaniak, Zuzanna Czech, Hanna Grygiel, Magdalena Peczkis

Sąsiedzkie archiwalia

To podsumowanie działań Pracowni archiwistyki społecznej. Za montaż i powstawanie wystawy odpowiadały uczestniczki warsztatów przeprowadzonych przez Macieja Szymaniaka, historyka sztuki i animatora kultury.
Dzielnica zmienia się dynamicznie, a celem ekspozycji wybranych zdjęć było zobrazowanie tych zmian, zwrócenie uwagi na lokalną tożsamość i jej kulturotwórczy potencjał. Wystawa była wyjątkową okazją, by zobaczyć historię Głównej uchwyconą na zdjęciach otrzymanych od mieszkańców. Znalazły się na niej fotografie sprzed roku, pięciu czy pięćdziesięciu lat, opowiadające m.in. o życiu codziennym na Głównej czy architekturze.  
26/01/2024

koncepcja wystawy: Daria Mielcarzewicz, Maciej Szymaniak

Faktura Głównej

Jaką fakturę ma Główna? To pytanie towarzyszyło mieszkańcom i mieszkankom Głównej, którzy wzięli udział w warsztatach w ramach Pracowni fotografii. Efekty ich pracy zaprezentowano na wernisażu, który towarzyszył noworocznemu spotkaniu Partnerstwa dla Głównej.
Główną osią cyklu były warsztaty plenerowe, stanowiące okazję do uważnej obserwacji otoczenia, ćwiczenia spostrzegawczości, kreatywności i zmysłu estetycznego. Zajęcia prowadziła Daria Mielcarzewicz — artystka wizualna, graficzka, rysowniczka i fotografka. Marek Barłóg, Alicja Czaplicka, Anna Głąb, Zuzanna Głowacka oraz Kinga Pruszak razem z Darią opowiedzieli o Głównej poprzez światło, kształty i tekstury, które uchwycili na zdjęciach prezentowanych na wystawie.
14/07/2023

koncepcja wystawy: Jagoda Szymkowiak, Maciej Szymaniak

Jestem kolorem

Linoryty, maski, kolaże, a nawet plakaty filmowe… Wystawa prezentowała efekty rocznej pracy uczestniczek Pracowni sztuk pięknych prowadzonej przez Jagodę Szymkowiak.
Pracownia sztuk pięknych to cykl warsztatów z zakresu sztuk plastycznych i wizualnych, podczas których uczestniczki i uczestnicy poznają podstawowe techniki rysunkowe, akwarelowe, malarstwo akrylowe oraz podstawy rzeźby i instalacji przestrzennej. W sezonie 2022/2023 na warsztatach powstały prace w rozmaitych technikach, a ich autorkami były: Małgorzata Rogalska, Natalia Niezgoda, Dagmara Śledzińska, Maria Gmerek, Ewa Korzeniewska, Joanna Ciachowska, Sabina Radke oraz Jagoda Szymkowiak.
15/07/2022

koncepcja wystawy: Maciej Szymaniak, Jagoda Szymkowiak

Tu mam oczy

Wystawa prac Jagody Szymkowiak — mieszkanki Głównej oraz ilustratorki i graficzki. Narracja wizualna ekspozycji była oparta o dwa obrazy akrylowe oraz dwadzieścia jeden prac zrealizowanych w technice sitodruku.
W pracach artystki niezwykle istotny jest kolor — żywy i czysty. Ważne są dla niej również walory rysunkowe — linia, płaska plama, nieuchwytność i niewidoczność malarskiego gestu. Jagoda ceni twórczość Fridy Kahlo i Cesara Manrique, choć w jej grafikach pobrzmiewa również dorobek Henriego Matisse’a — z jego prostą formą i siłą koloru. Twórczość graficzki oparta jest o jej osobiste doświadczenia. Pierwszy wątek to podróże — te dalekie — do Australii, której jest wielką miłośniczką i te nieco bliższe — po Europie. Grafiki są impresjami z dostrzeżonych i wyobrażonych sytuacji. Czasem to żartobliwa opowieść o miejscu odległym, ciepłym, a czasami to metafora kobiecości. Dla Jagody Szymkowiak ziemia i natura to elementy rzeczywistości nierozerwalnie związane z kobiecą energią. Bo kobiecość to drugi niezwykle istotny wątek jej twórczości. Ciało. Jego ornamentalność. Cielesność ciała.
01/04/2022

koncepcja wystawy: Maciej Szymaniak

Tu będzie dom kultury!

To hasło pamiętnej kampanii, która – o mały włos, a pozwoliłaby Głównej na wygraną w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Marzenia o główieńskim domu kultury były tak silne, że ściągnęły na siebie uwagę studentów i studentek Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.
Przez kilka miesięcy młodzi architekci i architektki przyglądali się Głównej. W swojej wyobraźni, a później w programach graficznych, tworzyli projekty „mediateki”, która mogłaby stanąć w naszej dzielnicy. Podczas wystawy zostały zaprezentowane prace autorstwa: Anny Frańczak, Anny Jeziorskiej, Nicole Dylewicz, Dominiki Fili, Jakuba Frisiofa, Macieja Giernalczyka, Adama Iwańczyka, Natalii Malak, Barbary Janickiej, Nikoli Dowkszy, Przemysława Hammerlinga. Opiekunem merytorycznym projektu był dr inż. arch. Tomasz Jastrząb.
24/09/2018
kolaż fotografii archiwalnych w kolorystyce czarno-białej oraz fioletowej

opracowanie graficzne: Mateusz Fabiś

Śpiewy historyczne. Główna

Wystawa jest finałem cyklu warsztatowego Śpiewy historyczne odbywającego się podczas projektu OFF Opera w 2018 roku. Młodzi mieszkańcy Głównej wzięli udział w warsztatach etnografii dźwięku i field recordingu oraz twórczego pisania. Pod okiem Agaty Stanisz, Dominiki Khalil, Eweliny Chatłas i Daniela Stachuły, przyjrzeli się dzielnicy, w której uczą się, dorastają, żyją.
Efektem zrealizowanych warsztatów jest wystawa słowa | dźwięku | obrazu pt. Śpiewy historyczne. Główna. Nie ma ona charakteru ściśle dokumentującego. Stare i nowe fotografie zostały zestawione w technice kolażu, pocięte i ponownie złożone w całość. Bo tożsamość tego poznańskiego fyrtla nie jest jednorodna. Tworzy ją połączenie tego, co stare z tym, co nowe. Tego, co było, z tym, co jest. Fotograficzne kolaże obok tekstów debiutujących pisarzy są zatem artystycznym przetworzeniem. Nie zaś dokumentacją przemian urbanistyczno-przestrzennych. A jeśli powstałe dzieła przyprawione są szczyptą poczucia humoru? Tym lepiej!
10/06/2019

autor wystawy: Marcin Witkowski / opracowanie graficzne: Piotr Brzoski

Niezapomniana historia – obóz przesiedleńczy dla ludności wielkopolski

Wystawa "Niezapomniana historia. Obóz przesiedleńczy dla ludności Wielkopolski" powstała w ramach oddolnych inicjatyw mieszkańców realizowanych w ramach projektu "Fyrtel Główna - Centrum Inicjatyw Lokalnych". Pomysłodawcą i inicjatorem powstania wystawy był Marcin Witkowski, wielki sympatyk osiedla Główna oraz jego historii. Fotografie wykorzystane do stworzenia wystawy pochodzą ze zbiorów Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego. Zostały udostępnione dzięki uprzejmości dra Bogumiła Rudawskiego.

Historia nie musi być nudna i odległa, a historia lokalna nie musi być mniej ważna niż ta wielka z pierwszych stron podręczników. To co buduje tożsamość lokalną i siłę wspólnoty to znajomość jej przeszłość i przebytej drogi.  Celem naszej wystawy jest prezentacja mało znanej historii istniejącego w latach 1939-1940 obozu przesiedleńczego dla ludności wielkopolski. Wystawa skupia się na pokazaniu wielowątkowego życia obozu oraz przybliża mieszkańcom dzielnicy ich przeszłość. Szczególnie chcemy pokazać historię młodemu pokoleniu oraz oddać pokłon żyjącym mieszkańcom, których historia wojenna dotknęła bezpośrednio, a którzy są wśród nas.