O projekcie

Fyrtelglowna.pl to platforma internetowa poświęcona historii i dziedzictwu kulturowemu Głównej – dzielnicy położonej w północno-wschodniej części Poznania. Cyfrowa przestrzeń łączy w sobie cechy archiwum społecznego i wirtualnego przewodnika po dzielnicy. Naszym nadrzędnym celem jest poszerzanie zasobu wiedzy o ludziach, wydarzeniach, profesjach i miejscach szczególnie istotnych dla historii i kultury tej części Poznania. Archiwum dzielnicy ma charakter zasobu cyfrowego, gdzie wszystkie zdigitalizowane materiały (m.in. fotografie, karty pocztowe, dokumenty, materiały audiowizualne) opowiadają historię Głównej z wielu perspektyw. Z jednej strony pokaźna część zbiorów pochodzi z zasobów partnerów projektu: Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu, Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Dokumenty znajdujące się w instytucjonalnych archiwach nierzadko po raz pierwszy dostępne są szerokiemu gronu odbiorców i odbiorczyń, zainteresowanych historią Głównej. Z drugiej strony, niezwykle istotnym elementem tożsamości lokalnej jest zbiór pojedynczych, ulotnych narracji mieszkańców i mieszkanek dzielnicy, z których wyłania się mozaikowy i wielobarwny obraz Głównej.

Archiwum dzielnicy to nieustanny proces stałego powiększania zbiorów

Archiwum dzielnicy

Za każdym zdjęciem kryje się ciekawa historia, która współtworzy zbiorową tożsamość oraz kształtuje kulturową pamięć miejsc. Archiwum dzielnicy to nieustanny proces stałego powiększania zbiorów dostępnych dla wszystkich pasjonatów historii i kultury tej części Poznania. Dlatego zachęcamy do dzielenia się swoimi zdjęciami i dokumentami, obrazującymi życie na Głównej dawniej i dziś. Domowe albumy z pewnością skrywają wiele interesujących historii zamkniętych w fotograficznym kadrze.

Kolaż autorstwa Mateusza Fabisia. Fragment wystawy Śpiewy historyczne: Główna

Wystawy

Na stronie internetowej udostępniliśmy również dwie wystawy, których wernisaże odbywały się w latach 2018-2019.

Śpiewy historyczne: Główna (2018) – multimedialna wystawa słowa, dźwięku i obrazu zwierająca autorskie kolaże Mateusza Fabisia, teksty literackie oraz utwory muzyczne (wykorzystujące dźwiękowy soundscape dzielnicy) skomponowane przez Karola Majerowskiego. Wystawa powstała w ramach projektu OFF Opera 2018.

Ze zbiorów Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu

Ze zbiorów Instytutu Zachodniego im. Z. Wojciechowskiego w Poznaniu

Niezapomniana historia. Obóz przesiedleńczy dla ludności Wielkopolski na Głównej (2019) – wystawa prezentująca archiwalia dotyczące istniejącego w latach 1939-1940 obozu Lager Glowna, który znajdował się na terenie dzielnicy. Wystawa powstała we współpracy z Instytutem Zachodnim im. Z. Wojciechowskiego w Poznaniu.

Spacery po dzielnicy

Wirtualne zwiedzania dzielnicy razem z przewodnikami i przewodniczkami. Dwa spacery tematyczne poprowa-dzą nas po miejscach znanych i tych zupełnie nieodkrytych. O architekturze Głównej (tej dawnej i współczesnej) opowiada Kuba Głaz – krytyk architektury, publicysta i animator działań przestrzennych. Historię dzielnicy z perspektywy wspomnień mieszkańców i mieszkanek dotyczących wody opowiadają Ewelina Chatłas oraz Daniel Stachuła – animatorzy kultury i edukatorzy.

Dla młodszych (i tych nieco starszych)

W zakładce dla dzieci znajdują się materiały przeznaczone dla najmłodszych odkrywców Głównej. Zagadki, kolorowanki, aktywnościówki i gra miejska powstały dzięki zaangażowaniu artystek i artystów wizualnych: Anny Kaźmierak, Grzegorza Myćki i Bartosza Mamaka. Mapa sentymentalna dzielnicy, której premiera odbyła się w sierpniu 2020 roku, to efekt współpracy z Malta Festival.

Zespół

Realizatorem projektu jest założone w 2014 roku Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury, które działa na rzecz aktywizacji kulturalnej Poznania, uwzględniając potrzeby i pomysły młodych ludzi oraz lokalnych wspólnot. Członkami Stowarzyszenia są animatorzy kultury, kuratorzy interdyscyplinarnych projektów artystycznych, artyści, opiekunowie procesów twórczych i menadżerowie kultury zaangażowani w realizację projektów edukacyjnych, artystycznych i kulturalno-społecznych. Od 2019 roku prowadzą Fyrtel_Główna – przestrzeń kultury, sztuki, edukacji i rozwoju społeczności lokalnej oraz promowania aktywności społecznej, z myślą o mieszkankach i mieszkańcach dzielnicy Główna w Poznaniu.

www.animatorzysmak.pl

Projekt Fyrtel_Główna 2.0 został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.