(Nie)chcę tu mieszkać — spotkanie autorskie z Łukaszem Drozdą i Magdaleną Kalbarczyk

2024-05-15
17:00

fot. Kajetan Nowak

Patodeweloperka, eksmisje, gentryfikacja...

Problematyka związana z mieszkalnictwem, eksmisjami i gentryfikacją jest istotna dla naszej dzielnicy. Te kwestie zostały poruszone przez Aleksandrę Polerowicz w ramach ubiegłorocznej rezydencji społeczno-artystycznej „Zamiesz(k)anie”, która zakończyła się stworzeniem poradnika o tematyce anty-gentryfikacyjnej i lokatorskiej, wspierającego mieszkańców i ochronę przestrzeni Głównej.
W grudniu ubiegłego roku byliśmy świadkami okupacji poznańskiego Domu Studenckiego „Jowita”. Studenci i studentki nie zgadzali się na sprzedaż budynku i domagali się, by po remoncie wrócił on do funkcjonowania jako akademik. O tych wydarzeniach możecie przeczytać w książce „Jowita zostaje. Historia 10 dni ruchu studenckiego”Znajdziecie w nim między innymi opis wydarzeń, wywiady z protestującymi czy autorskie teksty.
O warunkach mieszkaniowych w Polsce pisze również Łukasz Drozda w książce „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce” wydanej nakładem wydawnictwa Czarne. Pozycja ta jest dostępna w Bibliotece Sąsiedzkiej – zachęcamy do zapoznania się z nią przed spotkaniem.
W Bibliotece Sąsiedzkiej Magdalena Kalbarczyk i Łukasz Drozda będą rozmawiać o architekturze, mieszkalnictwie, rewitalizacji, eksmisjach oraz gentryfikacji.

prowadzenie: Joanna B. Bednarek
informacje i zapisy: kaja@animatorzysmak.pl
tel. 789 311 619

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.