Śladami Powstania Wielkopolskiego

fot. Ula Jocz

W wielkich narracjach historycznych nie ma miejsca na lokalne historie.

W „Śladami Powstania Wielkopolskiego” przyglądaliśmy się jednemu z najważniejszych wydarzeń w historii Polski z perspektywy mikrohistorii Głównej oraz pamięci o miejscach i ludziach, których potomkowie i potomkinie nadal zamieszkują naszą dzielnicę. Od sierpnia do listopada 2024 roku odbywały się warsztaty chóralne, koncerty, pokazy filmowe, spacery tematyczne oraz rozgrywki gier miejskich.

fot. Ula Jocz

fot. Ula Jocz

W naszym archiwum pojawił się nowy wirtualny spacer. Trasa powstała we współpracy z historykiem i autorem książki „Główna w pierwszych latach XX wieku i w czasie powstania wielkopolskiego” Andrzejem Bucholzem. Przewodnikiem po najważniejszych wydarzeniach i miejscach jest dr Michał Skoczyński. Jego narracja koncentruje się także na życiorysach osób związanych z Powstaniem takich jak Jan N. Witkowski, ks. Antoni Chilomer czy Feliks Rack. Spacerowi towarzyszy gra miejska, która powstała we współpracy z hufcem ZHP Poznań-Nowe Miasto.

fot. Ula Jocz

W ramach spotkań pt. „Wolne pieśni” odbyły się warsztaty muzyczne, które były skierowane do mieszkańców i mieszkanek Głównej. Skupiały się one na reinterpretacji wielkopolskich pieśni powstańczych. Podczas procesu twórczego — prowadzonego przez dyrygentkę Joannę Sykulską — poznaliśmy rodzinne narracje o powstańcach i powstankach. Osobiste historie stały się budulcem finałowego widowiska tworzącego społeczno-artystyczną opowieść o tym, w jaki sposób Powstanie Wielkopolskie kształtuje dzisiejszą lokalną tożsamość patriotyczną. 

fot. Ula Jocz

W sierpniu w Otwartym Ogrodzie Nadolnik odbyła się plenerowa projekcja filmu „Hiszpanka” w reżyserii Łukasza Barczyka. Projekcji towarzyszyła dyskusja, będąca okazją do wsłuchania się w narracje potomków główieńskich powstańców. Rodzinne historie to przykłady post-pamięci, które ukazują, jak przeszłość wpływa na tożsamość i wartości kolejnych pokoleń.