Pracownia literatury mówionej

fot. Ula Jocz

warsztaty recytatorsko-teatralne

Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są.
— Tove Jansson, Lato muminków

Pracownia literatury mówionej to przestrzeń, w której rozmawiamy o literaturze, ale przede wszystkim — mówimy do siebie literaturą i wyrażamy siebie poprzez literaturę i teatr. Na warsztatach prowadzonych przez Daniela Stachułę — teatrologa, pedagoga teatru, polonistę, reżysera, animatora kultury i laureata kilkudziesięciu festiwali sztuki słowa — pracujemy „na tekstach, wobec tekstu i poprzez tekst”. Interesować nas będzie ten nieco magiczny moment, kiedy zapisany tekst, staje się wypowiedzianym słowem.

fot. Ula Jocz

fot. Ula Jocz

Wśród zagadnień poruszanych na spotkaniach Pracowni znajdują się:
— praca nad aktorską / recytatorską interpretacją prozy i poezji,
— elementarne zadania aktorskie,
— doskonalenie mówienia: praca nad poprawną artykulacją, emisją, dykcją i oddechem,
— pozasłowne środki artystyczne,
— frazowanie, akcentowanie i instrumentację,
— świadomość sceniczna oraz podstawy improwizacji,
— analiza tekstów, dobór repertuaru, kompozycja, rozmowy o literaturze, którą będziemy wspólnie ożywiać,
— spotkania i warsztaty gościnne z aktorami, recytatorami, lektorami — specjalistami od „gadania literaturą”.

Zajęcia skierowane są do osób w wieku 15+. W przypadku większej liczby zainteresowanych — rozważymy możliwość otworzenia innych grup wiekowych.

fot. Ula Jocz

Od prowadzącego

W Pracowni nie wstydzimy się słowa recytacja. Nie kojarzy nam się z patetyczną deklamacją, oratorstwem i pięknym mówieniem. To raczej poszukiwanie połączeń pomiędzy mówieniem literatury, mówieniem scenicznym, nurtem spoken word a innymi dziedzinami sztuki — to sztuka zaangażowana i angażująca — widza i odbiorcę. To sztuka opowiadania siebie za pomocą literatury.

Pracownia to przestrzeń dialogu — będziemy rozmawiać o tym, jak postrzegamy i rozumiemy świat przez pryzmat literatury. Być może uda nam się odpowiedzieć na pytanie — czy literatura i teatr mogą być Do czego zaprowadzi nas przygoda z mówieniem literatury oraz „mówieniem literaturą”? Przekonamy się podczas cyklicznych spotkań Pracowni — być może weźmiemy udział w ogólnopolskim festiwalu sztuki słowa? A może przygotujemy spektakl inspirowany współczesną literaturą? Monodram — dlaczego nie? Jestem otwarty na propozycje uczestników i uczestniczek Pracowni, Waszą wrażliwość estetyczną i chęci do tworzenia oryginalnych form literacko-teatralnych. 

Daniel Stachuła

termin: środy, godz. 19.00-20.30
prowadzenie: Daniel Stachuła
zapisy i informacje: daniel@animatorzysmak.pl

Warsztaty dofinansowano z budżetu miasta Poznania.
#poznanwspiera