Spotkania autorskie

fot. Ula Jocz

To wydarzenia będące okazją dla czytelników Biblioteki Sąsiedzkiej oraz wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z twórczością autorów i autorek polskiej literatury współczesnej. Dyskusje prowadzi dr Joanna B. Bednarek — krytyczka i animatorka życia literackiego.

Pierwszymi gośćmi i gościniami Biblioteki Sąsiedzkiej byli Joanna Jodełka — autorka kryminałów, Adam Robiński — pisarz i dziennikarz, który w swoich książkach bada relacje między naturą a sztuką, Aleksandra Boćkowska — dziennikarka, reporterka i pisarka, która w książce „To wszystko nie robi się samo” odsłania kulisy zawodów niewidocznych dla kultury, oraz Agnieszka Pajączkowska — badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni interdyscyplinarnych projektów kulturalnych, autorka reportaży „Wędrowny zakład fotograficzny” i „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”.

fot. Ula Jocz

fot. Kacper Srebro

W cyklu „Pokłosie” spotkaliśmy się z autorami podejmującymi istotne tematy społeczne i historyczne. Gośćmi pierwszego wydarzenia byli Łukasz Drozda — politolog i urbanista, autor „Dziur w ziemi”, oraz  Magdalena Radomska – aktywistka i redaktorka książki „Jowita zostaje. Historia 10 dni ruchu studenckiego”, która dokumentuje głośną okupację akademika w Poznaniu. Drugie spotkanie w cyklu poświęciliśmy Lidii Amejko, autorce „Żywotów świętych osiedlowych” — zbioru opowieści, w których absurd, humor i filozofia splatają się w nowoczesnej mitologii o nietypowych świętych, których odnajdujemy w przestrzeniach dzielnic i osiedli.

fot. Ula Jocz

W 2025 roku zorganizowaliśmy spotkanie inne niż wszystkie. Bibliotekę odwiedził Michał Książek, leśnik, ornitolog, poeta i reportażysta, laureat Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Magellana. Autor „Atlasu dziur i szczelin” zabierał nas na spacer tropem sekretnego życia, którego nie dostrzegamy na co dzień. Spotkanie było ćwiczeniem z uważności — pozwoliło nam zobaczyć, jak rośliny i ptaki przejmują miasto i jego dziury i szczeliny.