Tu będzie dom kultury!

18/03/2022

fot. Ula Jocz

Wystawa prac studentów i studentek architektury Politechniki Poznańskiej

Gdy w Poznaniu mówimy „na Głównej”, nasza wyobraźnia często uruchamia obrazy miejsc nieatrakcyjnych, odległych i niebezpiecznych. Choć jest to dzielnica peryferyjna, a jej wizytówką wciąż pozostaje dawna robotnicza zabudowa, Główna ma w sobie ogromny potencjał. Jej istotą są ludzie. Mieszkają tu i pracują, cieszą się i smucą, kochają, czasami narzekają, tęsknią — robią wszystko to, co inni na Winogradach, Podolanach czy Wildzie. To właśnie oni postanowili zmienić wizerunek Głównej – nadać dzielnicy nowe znaczenie, a jej braki wypełnić własnymi działaniami. W 2021 roku mieszkańcy i mieszkanki osiedla zgłosili do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego projekt pt. „Tu będzie dom kultury!”. Do wygranej zabrakło naprawdę niewiele. Ogromna mobilizacja ludzi z dzielnicy pokazała potrzebę posiadania miejsca sąsiedzkiej integracji – domu kultury z prawdziwego zdarzenia. I chociaż marzenia te jeszcze się nie urzeczywistniły, to nabrały nieco bardziej realnych kształtów dzięki studentom i studentkom Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, którzy podczas zajęć z projektowania obiektów specjalistycznych pod opieką merytoryczną dr inż. arch. Tomasza Jastrząba stworzyli projekty Mediateki na Głównej.

W swojej wyobraźni, a później w programach graficznych, młodzi architekci i architektki tworzyli projekty instytucji kultury, która mogłaby stanąć w naszej dzielnicy i odpowiadać potrzebom społeczności zdiagnozowanym przez Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury­. Projekty te nie stanowią zespołu prac przeznaczonych do realizacji. Są jednak świadectwem świeżego spojrzenia na Główną, propozycją zachęcająca do dyskusji i rzetelnym efektem pracy ludzi, którzy niebawem realnie będą projektowali naszą przestrzeń prywatną i wspólną.

Fyrtel Główna zaprasza na wystawę studenckich projektów Tu Będzie Dom Kultury!. Prace Anny Frańczak, Anny Jeziorskiej, Nicole Dylewicz, Dominiki Fili, Jakuba Frisiofa, Macieja Giernalczyka, Adama Iwańczyka, Natalii Malak, Barbary Janickiej, Nikoli Dowkszy, Przemysława Hammerlinga będziecie mogli zobaczyć w naszej siedzibie przy Głównej 42.

Na wernisaż wystawy zapraszamy 1. kwietnia 2022 r. o godzinie 18.00. Wystawa potrwa do końca kwietnia.