Rekonstruujemy teatr ludowy, który działał na Głównej

11/06/2024

Pracownia scenariopisarska to cykl bezpłatnych warsztatów z tworzenia scenariusza teatralnego. To zaproszenie do współtworzenia rekonstrukcji idei teatru ludowego, który działał na Głównej.

Historia poznańskiej dzielnicy Główna to historia teatru ludowego, który stał przy ulicy Głównej 38. To historia robotników i robotnic organizujących spektakle i wydarzenia kulturalne dla robotników. Dziś powiedzielibyśmy, że był to teatr tworzony przez społeczność lokalną dla społeczności lokalnej. Teatr bliski codzienności — realizujący potrzeby odbiorców, a nie ambicje twórców. Na Głównej działał od początku XX do końca lat 30. Później popadał w ruinę. W 2022 roku decyzją powiatowego inspektora nadzoru budowlanego ceglany budynek zniknął z mapy dzielnicy.

W ramach Pracowni scenariopisarstwa powstanie scenariusz premierowego spektaklu „Dawno temu w Glutendorfie”. Jego premiera zaplanowana jest na 22 września. Poznańska reżyserka, dramaturżka i aktorka Ewa Kaczmarek (Laura Leish) oraz teatrolog i pedagog teatru Daniel Stachuła chcą przywrócić dzielnicy pamięć o miejscu, którego już nie ma, oraz zastanowić się nad tym, jak współcześnie może wyglądać teatr tworzony oddolnie.

Zadanie „(Re)konstrukcja tradycji — główieński ludowy teatr chłopsko-robotniczy” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.