Rezydencje społeczno-artystyczne 2023 – „Przesilenie: antologia zmiany”

01/03/2023

Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury (SMAK) zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w naborze na realizację rezydencji społeczno-artystycznych w Społecznym Centrum Kultury na Głównej w Poznaniu. To już kolejna edycja cyklicznego programu w którym twórcy i twórczynie realizują działania społeczno-artystyczne we współpracy ze społecznością lokalną dzielnicy Główna. W 2023 roku wydarzenia odbywają się pod hasłem „Przesilenie: antologia zmiany”.

Ideą Programu jest kulturowa aktywizacja mieszkańców i mieszkanek dzielnicy Główna w Poznaniu — rejonu objętego miejskim programem rewitalizacji — poprzez stwarzanie warunków do rozwijania aktywności twórczej społeczności lokalnej dzielnicy. Idiom programu pod hasłem „Przesilenie: antologia zmiany” odnosi się do obchodzonej w 2023 roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika — jednej z najwybitniejszych postaci polskiego i europejskiego renesansu.
Przewrót kopernikański wywołał swoisty wstrząs społeczno-kulturowy, zrewolucjonizował dotychczasowe wyobrażenia na temat rzeczywistości. Wywołał lawinę przełomów, przekształceń i zmian na wielu płaszczyznach życia społecznego. Ten przełomowy moment w dziejach kultury polskiej i europejskiej staje się dla nas motywem przewodnim dla konstruowania tegorocznego Programu rezydencji społeczno-artystycznych.

Więcej informacji o programie rezydencji społeczno-artystycznych, regulamin naboru wraz z załącznikami znajdziecie na stronie: rezydencje 2023