Księgodzielnia Biblioteki Sąsiedzkiej

21/03/2024

fot. Ula Jocz

Nowa instalacja bookcrossingowa służąca sąsiedzkiej wymianie książek

Wychodząc naprzeciw miłośniczkom i miłośnikom literatury oraz osobom, które dotychczas nie miały okazji zapoznać się z księgozbiorem Biblioteki Sąsiedzkiej, jeden z jej „regałów” umieściliśmy w przestrzeni miejskiej naszego osiedla — na zielonym skwerku przed sklepem Społem. Księgodzielnia wpisana jest w ideę uwalniania książek poprzez nieodpłatne ich przekazywanie w myśl hasła „podaj dalej”, znaną również jako bookcrossing. Innymi słowy, jeżeli posiadasz książkę, po którą już nie sięgasz i którą chcesz podzielić się z innymi, to jest to odpowiednie miejsce na jej pozostawienie. Śmiało sięgnij też po pozycje z Księgodzielni, które Cię zaciekawiły i zabierz je ze sobą do domu! Każda osoba może wziąć wybraną książkę, a w jej miejsce zostawić inną. Dzięki temu książki pozostają w ciągłym obiegu czytelniczym.  

Regulamin korzystania z księgodzielni:

1. Książki wyłożone na półkach udostępniane są za darmo każdej chętnej na lekturę osobie.
2. Wystarczy podejść do regału, znaleźć coś interesującego dla siebie i zacząć czytać.
3. Z wolnego księgozbioru można korzystać na miejscu, w obrębie dzielnicy, jak również można zabrać książkę ze sobą do domu.
4. Zabraną książkę po przeczytaniu należy przynieść z powrotem na regał.
5. Szanuj uwolnioną książkę.
6. Jednorazowo można zabrać do domu nie więcej niż 3 książki.
7. Jeśli chcesz, aby wybrana książka została z Tobą na zawsze, uzupełnij puste miejsce na półce i przynieś w to miejsce inną.
8. Pamiętaj, by przyniesione z domu książki nie były zniszczone.
9. Zastanów się czy książka, którą chcesz podzielić się z innymi jest interesująca i godna polecenia takie powinny być wszystkie książki znajdujące się w Księgodzielni.
10. Nie przynoś podręczników szkolnych i akademickich, przewodników, encyklopedii, atlasów itp.

Ufamy Ci! Wierzymy, że będziesz odpowiedzialnie angażować się w tą sąsiedzką akcję.