O projekcie
Archiwum dzielnicy to cyfrowa przestrzeń, która łączy w sobie cechy archiwum społecznego i wirtualnego przewodnika po dzielnicy. Naszym nadrzędnym celem jest poszerzanie zasobu wiedzy o ludziach, wydarzeniach, profesjach i miejscach szczególnie istotnych dla historii i kultury tej części Poznania. Archiwum dzielnicy ma charakter zasobu cyfrowego, gdzie wszystkie zdigitalizowane materiały (m.in. fotografie, karty pocztowe, dokumenty, materiały audiowizualne) opowiadają historię Głównej z wielu perspektyw. Z jednej strony pokaźna część zbiorów pochodzi z zasobów partnerów projektu: Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu, Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Dokumenty znajdujące się w instytucjonalnych archiwach nierzadko po raz pierwszy dostępne są szerokiemu gronu odbiorców i odbiorczyń, zainteresowanych historią Głównej. Z drugiej strony, niezwykle istotnym elementem tożsamości lokalnej jest zbiór pojedynczych, ulotnych narracji mieszkańców i mieszkanek dzielnicy, z których wyłania się mozaikowy i wielobarwny obraz Głównej.

Archiwum dzielnicy to nieustanny proces stałego powiększania zbiorów
Archiwum dzielnicy
Za każdym zdjęciem kryje się ciekawa historia, która współtworzy zbiorową tożsamość oraz kształtuje kulturową pamięć miejsc. Archiwum dzielnicy to nieustanny proces stałego powiększania zbiorów dostępnych dla wszystkich pasjonatów historii i kultury tej części Poznania. Dlatego zachęcamy do dzielenia się swoimi zdjęciami i dokumentami, obrazującymi życie na Głównej dawniej i dziś. Domowe albumy z pewnością skrywają wiele interesujących historii zamkniętych w fotograficznym kadrze.

Kolaż autorstwa Mateusza Fabisia. Fragment wystawy Śpiewy historyczne: Główna
Wystawy
Nasza siedziba na ul. Głównej 42 to również przestrzeń wystawowa. Dotychczas odbyło się u nas 8 ekspozycji o zróżnicowanej tematyce. Przegapiliście je? Nic straconego. W archiwum znajdują się zdigitalizowane prace, które pojawiły się na wystawach, oraz fotorelacje z wernisaży. To okazja na wycieczkę do lokalnej galerii sztuki bez wychodzenia z domu.
Spacery po dzielnicy
Wirtualne zwiedzania dzielnicy razem z przewodnikami i przewodniczkami. Trzy spacery tematyczne prowadzą po miejscach znanych i tych zupełnie nieodkrytych. O architekturze Głównej (tej dawnej i współczesnej) opowiada Kuba Głaz – krytyk architektury, publicysta i animator działań przestrzennych. Historię dzielnicy z perspektywy wspomnień mieszkańców i mieszkanek dotyczących wody przedstawiają Ewelina Chatłas oraz Daniel Stachuła – animatorzy kultury i edukatorzy. Na wirtualny spacer tropem Powstania Wielkopolskiego na Głównej zaprasza historyk Michał Skoczyński.

Dla młodszych (i tych nieco starszych)
W zakładce dla dzieci znajdują się materiały przeznaczone dla najmłodszych odkrywców Głównej. Zagadki, kolorowanki, aktywnościówki, gry miejskie oraz 3 tomy książek z serii wydawniczej „Bobrze opowieści”, która opowiada o przygodach detektywa Borysa Bobrego.
Zespół
Realizatorem projektu jest założone w 2014 roku Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury, które działa na rzecz aktywizacji kulturalnej Poznania, uwzględniając potrzeby i pomysły młodych ludzi oraz lokalnych wspólnot. Członkami Stowarzyszenia są animatorzy kultury, kuratorzy interdyscyplinarnych projektów artystycznych, artyści, opiekunowie procesów twórczych i menadżerowie kultury zaangażowani w realizację projektów edukacyjnych, artystycznych i kulturalno-społecznych. Od 2019 roku prowadzą Społeczne Centrum Kultury Fyrtel Główna – przestrzeń kultury, sztuki, edukacji i rozwoju społeczności lokalnej oraz promowania aktywności społecznej, z myślą o mieszkankach i mieszkańcach dzielnicy Główna w Poznaniu.
Projekt Fyrtel_Główna 2.0 został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.